Viete na čo budete bicykel hlavne používať? Chcete bicykel vyslovene na aktívny šport, alebo potrebujete dopravný prostriedok na cestu do práce? Dôležité je tiež vedieť v akom teréne ho budete na bicykli jazdiť.

Rozdelenie bicyklov podľa spôsobu využitia:

Horské bicykle – MTB bike
MTB bike bol donedávna charakteristický 26″ kolesami. V poslednej dobe sa však začali presadzovať aj horské bicykle s 29″ kolesami a od roku 2014 sa očakáva nástup kolies s rozmerom 27,5″ (650B). Tento nový rozmer podľa všetkého vytlačí z trhu MTB bicykle s 26″ kolesami. Podľa toho na aký druh jazdenia sú určené, delíme MTB biky do nasledovných podkategórií :
bicykel Rock Machine ExplosionXC hardtail – MTB bike s pevným rámom
Je vlastne pôvodný MTB bike, aj keď ten mal ešte pevnú aj prednú vidlu. Dnes už sa vyrábajú MTB biky len s odpruženou prednou vidlou. Takýto bicykel sa používa na na cross country (jazda voľnou krajinou, v akomkoľvek teréne), cyklomaratóny a podobne.
XC full suspension – MTB bike s odpruženým rámom
Bicykel s odpruženým rámom a odpruženou prednou vidlicou. Vhodný na cross country a cyklomaratóny. Zdvihy odpruženia sa pohybujú približne v rozmedzí 80 až 120 mm.
WXC – Dámske horské bicykle
MTB bike v pevnom aj celoodpruženom prevedení. Má charakteristickú geometriu a dizajn zameraný na ženy. Rám je kratší a niektoré ďalšie komponenty sú prispôsobenými ženskej anatómii.
29-palcový MTB bike
Sú to bicykle určené pre XC a maratóny. 29″ kolesá zlepšujú prejazd terénom, ale horšie sa ovládajú v trialových úsekoch. 29″ MTB biky sa vyrábajú v s pevným aj odpruženým rámom a získavajú si čoraz viac priaznivcov.
All Mountain a Enduro MTB bike
Obidve kategórie týchto celoodpružených horských bicyklov sú určené pre športovú jazdu ťažkým terénom. Zdvihy odpruženia sa u All Mountain bicyklov pohybujú približne v rozmedzí 130 až 160 mm. V kategórii Enduro sú zdvihy obvykle 150-170mm.
DH zjazdové bicykle
Špeciálne jednoúčelové bicykle v súčasnej dobe už nemávajú menšie zdvihy odpruženia ako 200 mm. Sú určené výhradne na jazdu z kopca v náročnom teréne. Do kopca šliapať na takomto bicykli by ste určite nechceli. Charakteristické sú robustným pevným rámom.
Na Slovensku je už dnes vybudované celkom slušné množstvo bikeparkov s kvalitnými traťami. Tu si môžete zjazdové alebo enduro bicykle aj požičať, vyviezť sa lanovkou na kopec a potom si užiť adrenalínový zážitok. Dôležité je používať chrániče, prilbu a nepreceňovať svoje sily.
4X bicykle
Tieto špeciály sú určené pre fourcrossové preteky. V nich štyria bikeri súťažia na krátkej trati, zásadne dole kopcom, so skokmi a klopenými zákrutami. Vyznačujú sa špeciálnou pretekárskou geometriou, pevným rámom a menším počtom prevodov.
Freeride bike
Podobný typ bicykla ako DH. Rám nie je taký robustný a odpruženie je o niečo menšie (150 až 200 mm). Freeride bike je určený na jazdu z kopca v bikeparkoch, čomu zodpovedá aj menší počet prevodov, obvykle sa používa len jedno-, alebo dvojprevodník.
Detské horské bicykle
Detský horský bicykel určený na jazdu v teréne. Do tejto kategórie sú zaradené bicykle do veľkosti kolies 24″.

BMX a Freestyle bicykle
Freestyle
Bicykle určené do freestyle parkov a skateparkov. Ideálne na prevádzanie náročných akrobatických trikov, ale aj na „pouličné vyvádzanie“. Patria sem ako 26″ bicykle, tak aj 20″ bicykle
Dirt
Špeciálne bicykle pre skokanské disciplíny, ktoré sa často pohybujú vo vzduchu. Musia byť malé, maximálne obratné a musia vydržať tvrdé dopady.
BMX bicykle
Bicykle s veľkosťou kolies 20″ a 24″ s jedným prevodom. Sú určené pre špeciálne bikrosové okruhy.

Terénne 28″ bicykle
Cyklokros
Špeciálne bicykle určené na pretekársky cyklokros. Sú podobné ako klasické cestné pretekárske bicykle, líšia sa širšími kolesami s terénnymi plášťami a prevodmi.
Crossové bicykle
Univerzálne bicykle spájajúce výhody cestných a horských bicyklov. Sú určené na jazdu po ceste a v ľahkom teréne. Vyznačujú sa väčším priemerom kolies 28″ než je pri horských bicykloch (26″), univerzálnym dezénom plášťov, rovnými riadítkami a tromi prevodníkmi.
Trekkingové bicykle
Bicykle podobného charakteru ako sú crossové bicykle. Sú však už vybavené na premávku po cestných komunikáciach (blatníky, osvetlenie, zvonec, prípadne nosič batožiny a pod.)

Bicykle na cestu
Pretekárske cestné bicykle – Racing bicykle
Kto by ich nepoznal, každoročne ich sledujeme na Tour de France. Sú charakteristické úzkymi ráfkami, na ktoré sa používajú galusky, pologalusky, alebo úzke plášte. Poznávacím znakom do tejto kategórie sú klasické cestné riadítka, tzv. „barany“.
Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť aj špeciálne bicykle určené na triatlon a časovkárske bicykle. Tieto sa od klasických cestných bicyklov líšia hlavne špeciálnou geometriou, špeciálnymi riadítkami a aerodynamickým posedom.
Rock Machine City bikeCitybike
Bicykle určené pre jazdu po meste napríklad do zamestnania. Vyznačujú sa dobre ovládateľnou geometriou a jednoduchou obsluhou aj údržbou. K ich výbave väčšinou patria napríklad blatníky, osvetlenie či kryt reťaze. Radenie často zabezpečuje viacrýchlostný zadný náboj.
Cruisery
Bicykle pripomínajúce stavbou motocykle typu chopper s typickým posedom. Sú to skôr imudžové bicykle, než ako bežný dopravný prostriedok.
Detské bicykle
Jedná sa o bicykle pre deti, s veľkosťou kolies do 24″. Menšie typy sú obvykle vybavené pomocnými kolieskami.
Fitness bicykle
Fitness bicykle predstavujú variantu cestných bicyklov na kondičné jazdenie. Vyznačujú sa rovnými riadítkami, pohodlnejším posedom a často aj trojprevodníkom.